Jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

zwrot podatku

Można powiedzieć, że od jakiegoś czasu świat naprawdę stał się globalną wioską. Nikogo nie dziwi już sytuacja, w której ktoś mieszka w jednym kraju, a pracuje w zupełnie innym. Do tego zapewne sytuacji takich będzie coraz więcej, bowiem sam wyjazd za granicę oraz znalezienie legalnej pracy w innym kraju staje się coraz łatwiejsze. Jednak w związku z tym na ważności zaczynają zyskiwać sprawy podatkowe oraz księgowe, związane z takimi sprawami jak rozliczanie się z fiskusem zarówno w Polsce, jak i za granicą. Warto się zatem zastanowić jak uzyskać zwrot podatku z zagranicy oraz kto może się starać o taki zwrot.

Komu przysługuje zwrot podatku z zagranicy?

Otóż sprawa związana z ubieganiem się o zwrot podatku z zagranicy jest dość prosta. O taki zwrot ubiegać mogą się wszystkie osoby, które były legalnie zatrudnione w innym kraju, a z ich pensji potrącona była zaliczka na podatek dochodowy. Najczęściej przypadki takiej nadpłaty dotyczą osób zatrudnianych sezonowo, których dochód roczny nie przekracza kwoty wolnej od podatku. Wato także zaznaczyć, że dość wysokie zwroty przysługują również pracownikom korzystającym z bardzo różnych form ulg podatkowych.

Co jest potrzebne, aby uzyskać zwrot podatku z zagranicy?

Jeśli przysługuje nam zwrot podatku z zagranicy, przede wszystkim musimy cały proces rozpocząć od przygotowania odpowiednich dokumentów. Tutaj należy zaznaczyć, że będą się one różnić w zależności od kraju, w jakim pracowaliśmy. Zawsze jednak zaczynamy od zebrania dokumentów otrzymanych od zagranicznego pracodawcy, na których wykazano wysokość naszego wynagrodzenia oraz zaliczki pobranej na podatek. Bardzo ważna jest także karta podatkowa, czyli dokument, który pracodawca ma obowiązek dostarczyć nam, nawet jeśli umowa o pracę już wygasła. Karta podatkowa, jeśli nie możemy jej odebrać osobiście, może zostać przysłana nawet na nasz polski adres. Potrzebować będziemy również kserokopii naszego dowodu osobistego lub paszportu, numeru zagranicznego ubezpieczenia oraz adresu i pełnej nazwy pracodawcy, u którego byliśmy zatrudnieni. W wypadku niektórych krajów, potrzebować będziemy także “payslipu” z ostatniego miesiąca lub tygodnia albo dokumentu, który jemu odpowiada. Dla wyjaśnienia, payslip to odcinek płacowy otrzymywany każdorazowo przy wypłacie wynagrodzenia przez pracownika w Wielkiej Brytanii, Irlandii, ale także w innych krajach. Odcinek ten zawiera dokładną wartość zarobku brutto oraz netto, sumę zapłaconych podatków oraz składek na ubezpieczenie społeczne oraz ubezpieczenie chorobowe.

Ale co wtedy, jeśli nie mamy któregoś z wymienionych dokumentów potrzebnych do ubiegania się o zwrot podatku z zagranicy? W takiej sytuacji możemy zwrócić się z zapytaniem o nie do pracodawców, mają oni bowiem obowiązek przysłania odpowiednich formularzy na nasz adres, nawet do Polski.

Kolejnym etapem będzie wypełnienie odpowiednich wniosków, które są dostępne w urzędach skarbowych krajów, na terenie których pracowaliśmy albo na stronach internetowych tych urzędów, często w sekcji dla emigrantów. Taki wniosek o zwrot podatku wraz z wymaganymi dokumentami musimy złożyć w zagranicznym urzędzie skarbowym.

Zwrot podatku z zagranicy – dodatkowe informacje

Jeśli chodzi o podatek z zagranicy, warto wspomnieć jeszcze o kilku szczegółach. Przede wszystkim należy pamiętać, że w większości krajów o zwrot podatku można ubiegać się nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku podatkowym, ale nawet do 5 lat wstecz. Kolejna sprawa to okres i forma zwrotu podatku. Odzyskiwanie takiego zwrotu trwa mniej więcej od 3 do 5 miesięcy i jest uzależnione od kraju oraz samego urzędu. Do tego zagraniczne urzędy przesyłają zwrot podatku na konto walutowe lub czekiem na podany przez nas adres. Nie ma możliwości zwrotu podatku z zagranicy na polskie konto bankowe.

Widać więc, że zwrot podatku z zagranicy jest możliwy i naprawdę opłacalny. Jednak jest to proces dość skomplikowany i wymagający płynnego poruszania się w prawie podatkowym nie tylko Polskim, ale przede wszystkim zagranicznym. Trzeba też przyznać, że prawo to często ulega nowelizacjom, stąd trzeba być na bieżąco z wszelkimi zmianami. Zatem zdecydowanie bardziej opłaca się do odzyskania takiego podatku wynająć profesjonalną firmę, która zajmuje się takimi sprawami na co dzień.