Ulgi podatkowe związane z tarczą antykryzysową

ulgi podatkowe

„Tarcze antykryzysowe” to rozbudowane systemy wsparcia przygotowane przez ustawodawcę dla przedsiębiorców oraz pracowników w okresie pandemii koronawirusa. Warto bliżej przyjrzeć się ulgom podatkowym w ramach rządowego programu wsparcia dla firm, ponieważ stanowią one jeden z głównych filarów pomocy dla firmowych budżetów. Z czterech kolejno ogłaszanych tarcz, najnowsza i określona jako ostatnia, to tzw. Tarcza Antykryzysowa 4.0, uchwalona Ustawą z 19.06.2020 r., która wprowadziła m.in. kolejne zmiany dotyczące podatków.

Gospodarka w okresie pandemii

Pandemia koronawirusa spowodowała chaos w wielu dziedzinach życia, w sposób szczególny dotykając gospodarkę. Polscy przedsiębiorcy otrzymali możliwość skorzystania z pakietu pomocowego w postaci kilku tarcz antykryzysowych. Niestety sam fakt, że są to rozwiązania przygotowane i wprowadzone w życie na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy, powoduje u wielu potencjalnych beneficjentów poczucie zagubienia w gąszczu nowych przepisów i nowelizacji. Warto w tej sytuacji skorzystać z profesjonalnych usług księgowych. Dzięki współpracy z biurem księgowym można mieć pewność, że w pełni wykorzysta się pomoc oferowaną przez rząd. To także gwarancja działania w ramach obowiązującego prawa.

Ulgi podatkowe dla firm

Ulgi związane z podatkami zostały podzielone na kilka kategorii, a najistotniejsze z nich to:

  • odroczenie terminu płatności podatku,
  • rozłożenie na raty zaległego podatku,
  • umorzenie całości lub części zaległego podatku,
  • niższe zaliczki na PIT/CIT, jeżeli zachodzi podejrzenie, że wysokość zaliczek jest nieadekwatna do przewidywanej na koniec roku kwoty podatku dochodowego,
  • odliczenie straty za 2020 r. od dochodu za 2019 r., czyli możliwość przypisania straty z bieżącego roku, wynikającej ze skutków pandemii, do zeznania podatkowego za rok poprzedni (za pośrednictwem korekty zeznania za 2019 r.),
  • zmiana podstawy obliczenia podatku, poprzez przekazanie darowizny na rzecz walki z koronawirusem,
  • zwolnienie z podatku od przychodów z budynków do końca 2020 r., dla właścicieli budynków, którzy je np. wynajmują lub dzierżawią.

Co ważne, z podatku dochodowego są zwolnione świadczenia postojowe!