Nowości aktualności informacje listopad 2023

Nowości, aktualności, informacje

czyli najnowszy newsletter od:

Newsletter na listopad 2023

 

 

do pobrania tutaj:

Newsletter-listopad -2023

a w nim znajdziesz nowości, aktualności, i  informacje o:

  • o powracającym od 1 stycznia 2024 podatku minimalnym;

Przedsiębiorcy już wkrótce ponownie zmierzą się z problemem podatku minimalnego. A zatem po dwuletnim zawieszeniu, a więc od 1 stycznia 2024 r. wraca ten podatek. Zatem niektóre firmy będą zobowiązane do prowadzenia ewidencji i wyliczeń w tym zakresie. W efekcie w 2025 roku po raz pierwszy odprowadzą ten podatek.

Podatek minimalny wprowadziły przepisy Polskiego Ładu. Celem tych przepisów było opodatkowanie firm na podatku CIT, które wykazują stratę podatkową lub nie przekraczają 2% progu rentowności (udziału dochodów w przychodach). Przepisy w zakresie tego podatku były niejasne, a skomplikowany wzór jego obliczenia oraz szeroki katalog wyłączeń sprawiły wiele trudności. Rząd po krytyce tego podatku czasowo wycofał się z tego pomysłu – odsunął o 2 lata termin wejścia w życie tego podatku.

  • o limitach gotówkowych w 2024 roku;

W 2024 roku miały obowiązywać kolejne zmniejszenia limitu transakcji gotówkowych. W konsekwencji limit transakcji gotówkowych między firmami miał wynosić do 8000 zł. A ponadto planowano wprowadzenie nowego limitu w kwocie 20 000 zł dla transakcji między firmami a osobami fizycznymi (B2C). W międzyczasie po wielu naciskach ustawodawca wycofał się z wprowadzenia tych zmian. W efekcie limit transakcji gotówkowych pozostaje bez zmian – tj. 15 000 zł dla transakcji między przedsiębiorcami (B2B).

  • jakich dokumentów nie wystawisz w KSEF w 2024 roku;

Nie wszystkie dokumenty widnieją w KSeF. Zatem warto sprawdzić, jakie dokumenty będą
dostępne w systemie rządowym.

Jeśli ci się podoba, polub nas na:

Facebook EP