Na co zwracać uwagę wybierając formę prawną firmy?

wybieranie formy prawnej

Każdy przedsiębiorca, który zamierza podjąć działalność gospodarczą, musi wybrać jej formę organizacyjno-prawną. Co do zasady, prawo pozostawia w tym przypadku dużą swobodę. Warto jednak wcześniej zapoznać się z dostępnymi możliwościami, aby podjąć trafny wybór.

Jakie są możliwe formy prawne działalności gospodarczej?

Okazuje się, że jest ich całkiem sporo. Z tego powodu wielu przedsiębiorców nie wie, która z nich będzie dla nich najbardziej odpowiednia.

Wyróżniamy następujące formy prawne działalności gospodarczej:

  • jednoosobowa działalność gospodarcza;
  • spółki handlowe – jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna;
  • spółki kapitałowe – z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjna;
  • spółka cywilna.

Niezależnie od wybranej formy, każdy przedsiębiorca podlega obowiązkowi uiszczania podatków. Prowadzimy biuro rachunkowe w Krakowie i od ponad dekady cieszymy się dużym zaufaniem wśród naszych klientów. Oferujemy także księgowość internetową, dlatego zachęcamy Państwa do kontaktu.

Jaką formę prawną działalności gospodarczej wybrać?

Niestety nie ma ta to pytanie jednej, wzorcowej odpowiedzi, która sprawdzi się w każdym przypadku. Rozważając wybór odpowiedniej formy prawnej, weź pod uwagę:

  • czy zamierzasz wykonywać działalność gospodarczą samodzielnie, czy ze wspólnikiem lub wspólnikami,
  • preferowany przez siebie rodzaj opodatkowania i księgowości,
  • jaki zakres odpowiedzialności za zobowiązania będzie dla Ciebie korzystniejszy,
  • wysokość kwoty przeznaczonej na podjęcie działalności gospodarczej.

Obecnie przedsiębiorcy najczęściej decydują się na jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność w takiej formie można prowadzić jedynie samodzielnie. Co istotne, jej założyciel odpowiada za zobowiązania całym swoim majątkiem.

Drugą najpopularniejszą formą jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Może być ona założona przez jednego lub więcej wspólników. Jest stosunkowo podobna do JDG, z tym wyjątkiem, że wspólnicy teoretycznie odpowiadają jedynie do wysokości wniesionego wkładu.