Kwartalne rozliczanie podatków — dla kogo to dobre rozwiązanie?

mężczyzna liczy na kalkulatorze

Uiszczanie podatków jest jednym z podstawowych obowiązków każdego podmiotu wykonującego działalność gospodarczą na terytorium Polski. Obowiązujące przepisy prawa umożliwiają zaś dokonywanie rozliczeń w systemie miesięcznym lub kwartalnym. Kto i kiedy powinien rozważyć wybór drugiej metody?

Na czym polega kwartalne rozliczanie podatków?

Jak sama nazwa wskazuje, system ten umożliwia rozliczanie podatków jedynie 4 razy w roku. Warto jednak pamiętać, że nie mogą to być dowolnie wybrane dni. Przepisy prawa podatkowego wyraźnie wskazują, w jakich terminach należy dokonać rozliczenia:

  • zaliczka na podatek dochodowy – zapłata musi zostać dokonana do 20. dnia miesiąca następującego po danym kwartale, tj. 20 kwietnia, 20 lipca, 20 października oraz 20 stycznia następnego roku podatkowego;
  • VAT — zapłata musi zostać dokonana do 25. dnia miesiąca następującego po danym kwartale, tj. 25 kwietnia, 25 lipca, 25 października oraz 25 stycznia następnego roku podatkowego.

Oferujemy kompleksową e-księgowość dla firm, w ramach której pomożemy Państwu z wszelkimi formalnościami powiązanymi kwartalnym rozliczaniem podatków. Zapraszamy do kontaktu.

U kogo sprawdzi się kwartalne rozliczanie podatków?

Taki system może okazać się dobrym wyborem w przypadku przedsiębiorców, których działalność gospodarcza obarczona jest wymogiem dokonywania licznych formalności. Wynika to z faktu, iż wówczas podmiot taki dokonuje rozliczenia podatkowego jedynie 4, a nie 12 razy w ciągu roku podatkowego. Jest to więc znaczna oszczędność czasu, wynikająca z aż trzykrotnego zmniejszenia liczby formalności powiązanych z fiskusem.

Rozliczenie kwartalne może sprawdzić się w szczególności u przedsiębiorców, którzy potrzebują środków finansowych na inwestycje. System ten pozwala w pewnym sensie zachować przez dłuższy czas sumę pieniężną wynikającą z podatków, którą do czasu terminu rozliczenia można swobodnie dysponować. Jest to więc metoda na uzyskanie płynności finansowej oraz rozwój przedsiębiorstwa.