Polska posiada jeden z najbardziej złożonych systemów podatkowych. Wielu z nas ma problem z prawidłowym zdefiniowaniem podatku. Za przykład może służyć choćby hot dog…
.
Aby sprzedać hot-doga przedsiębiorca musi liczyć się z całym wachlarzem stawek VAT od 23% do 5%. Chcąc sprzedać hot doga kupuje on sól i pieprz, za które płaci 23% VAT, ketchup 8%, tymianek i majeranek opodatkowane 5%, ale prawdziwe schody zaczynają się kiedy trzeba będzie kupić bułkę lub sosy. Absurd opodatkowania VAT żywności w Polsce można przedstawić na poniższym obrazku…
.
.
Ustawodawca jedne przyprawy obejmuje 23% VAT (sól i pieprz), inne 5% (koperek), a jeszcze inne 8% (koper)! Nie ma w tym żadnej logiki – napisał poseł Kukiz’15 Stanisław Tyszka.
.
Wskazał on również, że cały ten system stworzony jest przez urzędników i dla urzędników, będąc jednocześnie niezwykle szkodliwym dla firm, które zobowiązane są do stosowania tych przepisów. Mało tego, przepisy te szkodzą też budżetowi państwa. Urzędnicy zamiast walczyć z wyłudzeniami VAT na miliardy złotych, sprawdzają czy podatnik zastosował odpowiednią stawkę VAT na koperek. – alarmuje poseł.
Ciężko się z tym nie zgodzić patrząc na tysiące stron ustaw i rozporządzeń, które ciągle się zmieniają. Nic dziwnego, że przedsiębiorcy w Polsce biurokrację, w tym rozliczanie podatków, uznają często za jedną z największych barier w rozwoju ich firm.
Polski system składa się z 303 aktów prawnych (czyli 11 ustaw i 292 rozporządzeń ministra rozwoju i finansów). Na koniec listopada 2016 r. liczyły one łącznie prawie 5,8 tys. stron maszynopisu. Gdyby je wydrukować i ułożyć z nich wieżę, miałaby ona 60 cm wysokości.
p
Jak wynika z badania Grant Thornton najbardziej „obszerny” jest w Polsce:
- Podatek dochodowy od osób fizycznych – regulujące go przepisy mają aż 2,7 tys. stron
- Akcyza – 991 stron,
- Podatek VAT – 890 stron
p
A dodatkowo patrząc na zmienność przepisów powyższe liczby się podwyższają. Tylko w ubiegłym roku zaczęły w Polsce obowiązywać 1784 strony nowych aktów prawnych (zmieniających dotychczasowe przepisy) Ciężko, aby w takiej sytuacji przedsiębiorcy nie mieli problemów z poznawaniem przepisów i właściwego ich stosowania.
.
Mnogość stawek
Polsce obowiązuje 20 stawek podatkowych (m.in. w PIT jest ich dziewięć, a w VAT – siedem).
***
Od stycznia 2016 r. obowiązuje w Polsce zasada „in dubio pro tributario”, która zakłada, że niedające się usunąć wątpliwości interpretacyjne powinny być rozstrzygane na korzyść podatnika. Niestety w praktyce ta zasada nie działa. Patrząc jedynie na I półrocze 2016 r. urzędy skarbowe wydały ponad 17,5 tys. indywidualnych interpretacji i w żadnym z nich nie zastosowały tej klauzuli. W 192 przypadkach podatnicy wprost na nią się powoływali, ale tylko w trzech urzędnicy odnieśli się do klauzuli, uznając jednak, że nie ma ona zastosowania.
.
p